Hel 2015
wizyta w "Błękitnej Szkole" oraz
Stacji Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Dnia 27 kwietnia 2015 roku, po uprzednim zaplanowaniu i przygotowaniu wyjazdu, udaliśmy się na wycieczkę do Helu. W wycieczce, która miała charakter naukowo-turystyczny, uczestniczyły 22 osoby, w większości z klasy IIe oraz Ie, Ib,, If, IIa i IIc, pod opieką pp. Ewy Jankun, Anny Łysiak i Igi Ostrowskiej.
Po kilkugodzinnej drodze, która minęła spokojnie i szybko (większość osób spała, ponieważ wyjazd był o godzinie 5:30), z uśmiechami na twarzy wysiedliśmy w słonecznym Helu ( dla mieszkańców tego miejsca - początku naszego kraju). Nie było jednak czasu na zwiedzanie, ponieważ natychmiast udaliśmy się do helskiego fokarium, gdzie przygotowany był dla nas wykład oraz inne ciekawe atrakcje w ramach ,,Błękitnej Szkoły'' przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Po wejściu na teren obiektu naszym oczom ukazały się foki pływające w specjalnych basenach, co nas dodatkowo zaciekawiło i zmotywowało do wysłuchania wykładu prowadzonego przez oceanografa. Pierwszym etapem wykładu było przedstawienie ogólnej charakterystyki fok oraz gatunków występujących w naszym morzu. Dowiedzieliśmy się także, co należy robić, aby im pomóc oraz czego pod żadnym pozorem nie powinno się robić, kiedy na przykład znajdziemy fokę leżącą na brzegu. Po tej części udaliśmy się do sali muzealnej z ekspozycją poświęconą morskim ssakom i pomieszczenia, gdzie mogliśmy oglądać foki przez podwodne okna.
Po powrocie do sali wykładowej rozmawialiśmy na temat ochrony wybrzeża, o problemach związanych z zaśmiecaniem i kłusownictwem. Każdy z nas mógł podzielić się swoim pomysłem na ograniczenie tego typu incydentów poprzez zaprezentowanie, opracowywanego w grupach, ,,programu ochrony wybrzeża''.
Po części teoretycznej zajęć nadszedł czas na coś, na co czekał chyba każdy, a mianowicie karmienie fok oraz ich trening medyczny. Wszyscy zgromadziliśmy się wokół basenu, gdzie znajdowały się uprzednio nam przedstawione foki, przez co dodatkową atrakcją było ich rozpoznawanie. Sam proces karmienia był bardzo interesujący, ponieważ mogliśmy zauważyć niesamowite przywiązanie tych zwierząt do swoich trenerów oraz zaangażowanie i spryt z jakim wykonywały one rozmaite akrobacje , będące częścią treningu.
Następnie czekała na nas upragniona część zajęć (chociaż może nie dla każdego) - sekcja ryby. Każdy otrzymał rękawiczki, rybę (śledzia) i odpowiednie przyrządy potrzebne do tego zadania. Otrzymywaliśmy polecenia, dokładne opisy wykonywanych czynności i wyjaśnienia dotyczące budowy ryby , a to pozwoliło nam zrozumieć sposób życia i funkcjonowania tego wodnego organizmu.
Podczas zajęć poznaliśmy jeszcze innych mieszkańców Bałtyku, początkowo opierając się na wiedzy teoretycznej, później oglądając preparaty omawianych gatunków w formalinie. Mieliśmy także okazję obserwować pod binokularem podwoja wielkiego – gatunek skorupiaka żyjącego w naszym morzu.
Ostatnią częścią zajęć była wizyta w ,,Domu Morświna'', gdzie przedstawiona została nam sytuacja dotycząca wielorybów, delfinów i morświnów oraz ich cech ekologicznych i biologicznych. Zajęcia uzupełniły projekcje filmowe i prezentacja urządzeń przeznaczonych do badania, monitoringu i ochrony tych zwierząt. Na tym zakończyła się część naukowa naszego wyjazdu.
Po tak dużej dawce wiedzy i rozrywki z przyjemnością udaliśmy się na posiłek, który ze względu na tamtejszą tradycyjną kuchnię był również aspektem turystycznym. Po konsumpcji wybraliśmy się na sam koniec półwyspu, aby podziwiać tam przepiękny zachód słońca i rozpościerającą się w oddali linię brzegową.
Na koniec, wsiadając do autobusu, pożegnaliśmy się z tym malowniczym miejscem z nadzieją na szybki powrót. Około godziny 22, wszyscy pełni wrażeń i wiedzy dotarliśmy z powrotem do Szczecinka.