Warszawa 2016
wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz
Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej
W dniach 17-18 marca 2016 r. – 3 klasy humanistyczne (Ic, IIc i IIIc) wraz z opiekunami (w składzie: prof. Alina Antoniak-Czajka, prof. Elżbieta Woźniak oraz prof. Jolanta Leśna) uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzenie największych zabytków stolicy, wizyta w Sejmie RP oraz pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podróż rozpoczęliśmy o godzinie 5:00. Pomimo tego iż poranek był nieco chłodny to od samego początku byliśmy pewni że będzie to udany i słoneczny pobyt. Nie myliliśmy się! Gdy tylko wjechaliśmy na Wisłostradę naszym oczom ukazał się piękny i pełen słońca horyzont Warszawy. W międzyczasie mijaliśmy Park Linowy Bielany, Skwer Powstańców Styczniowych, Fort Legionów, Stare Miasto, Centrum Nauki „Kopernik” oraz Stadion Narodowy. Dzięki sprzyjającym warunkom drogowym i doświadczonemu kierowcy pod Pałacem Kultury i Nauki byliśmy tuż przed godzina 12. Następnie udaliśmy się do Centrum Handlowego „Złote Tarasy” gdzie przywitała nas dużej wysokości gitara z logiem „Hard Rock Cafe”. Po 1,5 godzinnym pobycie w „Złotych” wybraliśmy się na wizytę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Bez większych problemów udało nam się wejść do środka Sejmowej Sali Przemówień. Początek wizyty rozpoczęliśmy spotkaniem z panem posłem Radosławem Lubczykiem (.N) dzięki któremu uzyskaliśmy zgodę na zwiedzanie Sejmu RP w czasie trwania obrad. Przez cały czas towarzyszyła nam doświadczona pani przewodnik która stale informowała nas o wszelkich ciekawostkach. Jedną z nich jest fakt, iż całość Sali Przemówień w Sejmie była zapełniona od 1989r. tylko raz – w momencie ogłoszenia Polski krajem demokratycznym. Po spotkaniu mieliśmy okazję biernie uczestniczyć w 14. posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. Ostatnim punktem wizyty w Sejmie była prezentacja makiety kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej. Wieczorem część grupy wybrała się do Teatru „Roma” na spektakl „Mamma Mia!”. Pozostali natomiast udali się na wieczorne zwiedzanie stolicy. Podążając wzdłuż Krakowskich Przedmieściach mieliśmy okazję ujrzeć Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski wraz z kolumną Zygmunta III Wazy, Teatr Wielki, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pijalnię Czekolady E.Wedel. Na noc zatrzymaliśmy się w hotelu „Aramis*” umiejscowionego na Stegnach (dzielnica Warszawy). Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie na Woli. Zostało otworzone w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Podczas pobytu w MPW mieliśmy okazję obejrzeć serię filmów z archiwum WFDiF, obejrzeć wystawę „Polska Lubelska”, odwiedzić kawiarnię „Pół czarna” czy uczestniczyć w seansie 3D „Miasto Ruin”.
Ostatnim punktem naszego pobytu w Warszawie był wjazd na 30. piętro PKiN. Wszyscy byliśmy podekscytowani zarówno pięknymi widokami, jak i samą budowlą. Pomimo tych krótkich ale wyczerpujących dwóch dni udało nam się zobaczyć naprawdę dużo zabytków. Około godziny 21. pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do Szczecinka.