top of page

Kraków 2016

Zwiedzanie miasta & Wyżyna Krak-Częst.

W dniach 6.06 – 10.06 odbyła się wycieczka szkolna klasy II D pod opieką wychowawcy – mgr R. Litwin – Kizielewicz. Celem wycieczki było zwiedzanie atrakcji miasta Krakowa a także malowniczych terenów Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas długiej (ponad 10-godzinnej) podroży, uczniowie mieli okazję „złapać chwilę oddechu”, zwiedzając klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.  W samo południe, zmęczeni ale szczęśliwi, uczniowie dotarli do Krakowa. Zaraz po zakwaterowaniu, uczniowie ochoczo udali się na krótki spacer po Starym Mieście. Pogoda dopisała – było słonecznie i dosyć ciepło. Wszyscy osobiście odwiedzili słynną ulicę Bracką aby sprawdzić, czy rzeczywiście „w Krakowie na Brackiej pada deszcz”. Nieliczni udali się na poszukiwanie słynnego, legendarnego Bazyliszka.

Niestety ich poszukiwania zakończyły się fiaskiem. Następnego dnia wycieczkowicze odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, która wywołała wiele różnorakich emocji. Jedni byli zachwyceni kunsztem wykonania kaplicy św. Kingi inni zaś ubolewali nad losem koni kopalnych, które pracowały w Wieliczce przed wiekami. Następnym punktem programu, było  zwiedzanie zabytków architektury i kultury Krakowa. Przy współpracy ze wspaniałym przewodnikiem, młodzież odwiedziła Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius UJ, Zamek na Wawelu wraz z Katedrą Wawelską a także zawitaliśmy na znaną ulicę Floriańską. Dodatkowo odwiedziliśmy zabytkową część starej dzielnicy – Kazimierz. Po długiej i intrygującej gonitwie pomiędzy wąskimi kamienicami krakowskiego rynku, odpoczęliśmy przy pomniku Adama Mickiewicza, od czasu do czasu przegryzając tradycyjnego precla. Następnego dnia wyjechaliśmy zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Auschwitz – Birkenau. Odwiedziliśmy zarówno były obóz w Oświęcimiu oraz były obóz w Brzezince, w każdym dokładnie zapoznając się z wystawami dotyczącymi  więźniów i historii tych miejsc. W czwartek – 9.06, przyszli adepci medycyny mieli okazję „posmakować” prawdziwego, studenckiego życia, odwiedzając Muzeum Anatomiczne przy Katedrze Anatomii UJ. Była to wspaniała okazja dla uczniów do poszerzenia swojej wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka poprzez niezwykłe eksponaty zgromadzone w tym muzeum. Uwagę najbardziej przykuwały, przede wszystkim, wyizolowane organy oraz naczynia krwionośne – stanowiące niekiedy intrygującą mozaikę. Dodatkowym atutem zbiorów muzeum, była możliwość obejrzenia różnych, czasem rzadkich i niespotykanych zwyrodnień i anomalii występujących podczas rozwoju płodu, dziecka ale i dorosłego człowieka. Następnie uczniowie zgłębili tajemnice flory Polski, Europy i świata podczas wizyty w Ogrodzie Botanicznym UJ, który ma swoją siedzibę w renesansowym Collegium Śniadeckiego. Ostatnim punktem „czwartkowych zmagań wycieczkowych” był Ojcowski Park Narodowy. Mogliśmy teraz dotknąć i zobaczyć florę i faunę Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w jej naturalnym, wielowiekowym środowisku. Przechadzając się wąskimi ścieżkami parku, niejednokrotnie odwracaliśmy głowę w stronę wspaniałych skał wapiennych np. Bramy Krakowskiej, Igły Deotymy, które są cechą charakterystyczną tego parku. Tuż przed wyjazdem, pożegnaliśmy „miasto królów” zaglądając do krakowskiego ZOO, w którym podziwialiśmy wiele gatunków zwierząt z różnych zakątków świata.
 

Wyjeżdżając ze schroniska, każdy z uczestników wycieczki oraz opiekunowie, zgodzili się ze znanym przysłowiem polskim – „Gdyby nie było Rzymu, tedy by Kraków był Rzymem”. A oddalając się od miasta, przez okno autokaru przyznaliśmy rację 
J. Sztaundyngerowi, że „Kraków jest jak pryzmat przez który pięknieje ojczyzna”.

bottom of page